Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów - konieczny zabieg czy tylko dodatkowa usługa, z której możemy skorzystać w gabinecie dentystycznym? Wielu pacjentów nadal myśli o tym zabiegu, jak o czymś niezbyt potrzebnym na co dzień. Dopóki nie usłyszymy od naszego dentysty wyraźnego zalecenia, nie decydujemy się na ten zabieg sami, a to błąd. Fluoryzacja zębów powinna być stałym elementem profilaktyki chorób jamy ustnej.

Kiedy zabieg fluoryzacji jest konieczny? Zalecamy obowiązkowe przeprowadzenie zabiegu przede wszystkim osobom, które są w trakcie leczenia ortodontycznego. W tym przypadku służy on zabezpieczeniu wrażliwej płytki po zabiegach przygotowujących do noszenia aparatu ortodontycznego. W trakcie leczenia nierzadko zabieg ten należy powtórzyć nawet kilka razy.

Fluoryzacja, inaczej - lakierowanie zębów, jest to zabieg, polegający na zabezpieczeniu szkliwa nazębnego cienką warstwą fluoru o odpowiednim stężeniu. Codziennie narażamy szkliwo na tak zwaną demineralizację, a co za tym idzie - na rozwój bakterii na płytce nazębnej. Spożywając potrawy zawierające kwasy, cukier, a także produkty o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze, powodujemy drobne uszkodzenia na szkliwie. Zabieg fluoryzacji ma na celu odbudowę takich uszkodzeń, a także zabezpieczenie zębów przed ich następstwem - próchnicą.

Obecnie na rynku są dostępne preparaty, zawierające fluor, z których pomocą można przeprowadzić zabieg fluoryzacji samodzielnie w domu. Jednak fluoryzacja u dentysty jest bezpieczniejszym i bardziej skutecznym zabiegiem. Odpowiedni dobór profesjonalnego preparatu, narzędzia, które pozwalają na precyzyjne naniesienie materiału oraz fachowa opieka - to wszystko wpływa na skuteczność zabiegu. Istotnym aspektem jest kwestia przygotowania zębów do procesu fluoryzacji. Aby fluoryzacja zębów była maksymalnie skuteczna, należy najpierw przeprowadzić procedurę usunięcia kamienia nazębnego, w niektórych przypadkach wymagane jest także piaskowanie zębów. Te aspekty sprawiają, że fluoryzacja u dentysty jest bardziej skuteczna, niż przeprowadzenie fluoryzacji w domu.

Zalecamy przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji co najmniej raz na pół roku. Jeśli wymaga to stan zębów: nadwrażliwość szkliwa, leczenie ortodontyczne - konieczne jest zwiększenie częstotliwości do 4-6 razy w roku, w zależności od zapotrzebowania. Zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny, a trwa tylko kilkanaście minut. Regularna profilaktyka chorób jamy ustnej, do której należy ten zabieg, na pewno zaprocentuje na przyszłość.

Jak możemy pomóc?

W gabinecie ArtiSmile kompleksowo zajmujemy się pacjentami i ich uśmiechem.
Specjalizujemy się w takich dziedzinach stomatologii jak stomatologia zachowawcza, chirurgia stomatologiczna i implantologia, protetyka, stomatologia estetyczna, endodoncja, profilaktyka stomatologiczna oraz periodontologia. Pracujemy w komfortowych warunkach na sprzęcie najwyższej klasy, każdy zabieg wykonujemy w powiększeniu - lupach lub w mikroskopie, co daje niezwykłą precyzję leczenia.

Masz pytania?

Zadzwoń do nas!

+48 507 508 205

Mediraty
Paydent